Makale Yazma Kuralları

Makale Yazma Kuralları – İçerik Nasıl Hazırlanır?

İnternet üzerinden içerik hazırlamak, çok sayıda değişkeni beraber düşünebilmeyi ve tüm beklentileri aynı anda karşılayabilmeyi gerektirmektedir. Bu bakımdan hedef kitlesinden SEO kriterlerine kadar internet içeriği hazırlarken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Sizinle beraber bu yazımızda, internette yayınlanmak üzere bir içerik yazarken temel olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceleyeceğiz. Makale yazma kuralları nelerdir ve içerik nasıl hazırlanır sorularına yanıt bulacağız. Dilerseniz beraber listeyi inceleyelim.

Makale Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  1. Ziyaretçilerinizi iyi tanımlayın. Makale yazma kuralları arasında en üst sıralarda yer alan kural ziyaretçilerinizi yani hedef kitlenizi iyi tanıma kuralıdır. Gireceğiniz içeriklerin detaylandırılma oranı, bu detaylar açıklanırken kullanılan dil, başlıkların ve yazı içeriğinin yazı tipi ve fontu, tamamen hedef kitlenizin niteliği ile orantılı olarak değişebilir. Dolayısıyla nasıl bir kitlenin okumasını umarak internette içerik hazırladığınız önemlidir. Örneğin bir araştırma makalesi araması yapan kitlenin okuması için yazı hazırlıyor iseniz yapmanız gereken şey daha ayrıntılı, daha kavramsal ya da bilimsel bir dil kullanmak olabilir. Konu ile ilgilenen fakat pek bilgi sahibi olmayan kişilerin okumasını umarak bir içerik hazırlıyor iseniz ise, yapmanız gereken şey ayrıntılara daha az girerek daha gündelik bir dil ile hazırlanmış bir içerik sunmaktır.
  2. İçeriğinizin amacını belirleyin. İçeriğiniz okuyucuya tam olarak ne mesaj vermeli? Okuyucuya okuduğu konu ile ilgili bilgi verip bırakmalı mı, yoksa okuyucuyu harekete geçirenb ir işleve mi sahip olmalı? İçeriğinizin bilgi verici bir içerik olmasını istiyorsanız daha açıklayıcı cümleler kullanarak, ünlem içerikli cümlelere pek yer vermemeniz tavsiye edilir. Okuyucuyu harekete geçirecek, örneğin bir ürünü satın almaya yönlendirecek bir içerik hazırlıyor iseniz yapmanız gereken şey ünlem içerikli ve karşınızdaki bireyin bizzat kendisine hitap eden cümleler kurmaktır.
  3. SEO kurallarına uygun içerikler hazırlayın. İnternet üzerinde insanların içeriğinize ulaşabilmesi için Google tarafından içeriğinizin arama kriterinde üst sıralara çıkartılması gerekmektedir. Aksi takdirde tıklanma sayınız oldukça düşük olacaktır. Bunu sağlamak için bazı makale yazma kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar temel olarak, Google’ın belirlediği kurallardır. Örneğin içeriğinizin alt başlıklara sahip olması, temel ve en çok aranabilecek anahtar kelimelere sahip olması, yazım ve imla yanlışı olmaması gibi kriterler içeriğinizin SEO uyumluluğunu arttırabilir. SEO uyumluluğu ise internet sitenize daha çok ziyaretçi gelmesini ve dolayısıyla daha çok hit kazanmanızı sağlayacak bir kriterdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir