Google Akademik Nedir?

Google Akademik Nedir?

Teknolojinin yıllardır süren gelişimiyle birlikte, internet üzerinden makale bulmak çok kolaylaştı. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, akademik araştırma yapan kullanıcılar için güzel bir arama motoru hizmeti sundu. İngilizce ismi Google Scholar olan bu hizmeti Türkçe “Google Akademik” olarak bulmak mümkün. Bu hizmeti kullanarak akademik araştırmaları çok daha hızlı yapmak mümkün. Özellikle sözlük ve kitapları araştırırken kaybedilen zamanın telafisini Google Akademik ile düzeltmek mümkün. Özetle anlatmak gerekirse, aranan veya araştırılan konu ile ilgili yazılmış birçok makale ve kaynağı sunan arama motoru hizmetidir.

Google Akademik Özellikleri Nedir?

Kullanım kolaylığının yanında içerisinde farklı algoritmalar bulunur. Aranan kelime veya kelimelerle ilgili çeşitli filtreleme yöntemleri uygulamak mümkün. Özellikle arama yapılacak bölge veya bölgeleri seçme olanağı da mevcut.

Bazı önemli özellikleri şunlardır;

  • Tek bir arama bölmesi kullanarak birbirinden farklı makaleler ve kaynaklar bulmak mümkün.
  • Araştırılan konu hakkında yorumlar ve özetleri bulmak mümkün.
  • Araştırılan yazıların bütününü bulmak çok kolay.
  • Değişik filtreleme özellikleri sayesinde, aranan ülke veya bölge seçilebilir.
  • Sadece belirlenen dosya formatında arama yapılabilir.

Google Akademik Kullanarak Nasıl Arama Yapılır?

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, oldukça basit ve kolay bir kullanım sunmuş. Araştırılan konu veya konularla ilgili bilgi ve kaynak toplamak için https://scholar.google.com.tr/ adresine girilmelidir. Arama yapılacak olan kelime yazıldıktan sonra, arama yapılacak olan dil seçilmelidir. Arama yapılacak olan dilin seçilmesi, aynı dilde makaleler bulmak için önemli bir unsurdur.

Google Akademik 1

Google Akademik 2

Arama yaparken, çıkan sonuçlar sayfasında sol tarafta bulunan tarihlerden seçim yapılabilir ve belirli tarih aralıklarında makaleleri filtrelemek mümkün. Ayrıca gene sol tarafta patentleri ve alıntılar kısmı işaretlenebilir veya işareti kaldırılabilir. Bu durum alıntıların arama sonuçlarında gözüküp, gözükmeyeceğini etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir