Google Akademik ile Nasıl Araştırma Yapılır?

Google akademik yayınlar için kullanıma sunduğu bir uygulama olan Google akademik bölümü herhangi bir konu hakkında araştırma yapmak isteyen ve akademisyenlerin, üniversitelerin akademik makalelerine bir türlü ulaşamayan insanlar için bulunmaz bir fırsat diyebiliriz. Öncesinde makalelere ulaşmak bir hayli zor ve karışıkken bunu kolaylaştıran Google akademik bölümü asistanlık veya yüksek lisans yapacak olup bunu bitirebilmek için tez hazırlamak zorunda olan kişilerin bir hayli işine gelecek bir uygulama.

Google Akademik Kullanmak Zor mu?

Çoğunluğun merak ettiği konulardan birisi de Google akademik kullanımının zor mu kolay mı olması. Bu sorunun cevabı ise kullanımının gerçekten çok kolay bir uygulama. Herhangi bir konuda araştırma yapmak istiyorsanız veya herhangi bir kişinin yazılarına ulaşmak istiyorsanız bunları sadece arama kısmına yazmanız yeterli. Daha sonra karşınıza çıkan yüzlerce sonuç göreceksiniz. Hatta bu sonuçları uzunluğuna kısalığına göre istediğiniz bir şekilde araştırma ağacını daraltarak asıl istediğiniz sonuca daha kompleks ve karışık şekle girmeden ulaşabilirsiniz.

Alıntılama Özelliği

Google akademik uygulamasının en işleri kolaylaştıran özelliklerinden birisi ise alıntılama özelliğinin olmasıdır. Nedir bu alıntılama özelliği? Diye soranlara cevabım ise araştıracağınız konuyu arama bölümüne arattınız diyelim. Sonra alıntılama yerine tıklıyorsunuz ve bu konuyla ilgili en çok ilgi görmüş yayıncılar veya makaleleri görebilirsiniz. Sonuçta bilimsel bir makale takip edecekseniz veya atıyorum tıp alanıyla ilgili bir konuyu araştıracaksanız bu tür dallar durağan değildir. Yani bilgileri sürekli değişiyor. Araştırma yaparken alıntıla kısmına baktığınızda hangi makalelerin güncel olup daha çok kabul gördüğünü de öğrenmiş olursunuz.

Google Akademik İçin Diğer Detaylar

Sistemi kullanmak için öncelikle bir Google hesabınızın olması şart. Google hesabınızı kullanarak hoşunuza giden veya daha sonra tekrar dönüp bakarım dediğiniz makaleleri Google kitaplığınıza indirip tekrar araştırmak gerektiğinde direkt olarak makalelere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda araştırma yapacağınız veya ilginizi çeken konularla ilgili yeni oluşturulan ve paylaşılan makalelerin bildirimini Google uyarılar kısmını kullanarak anında öğrenebilirsiniz.

Yani anlayacağınız üzere artık makale araştırma veya bazı bilimsel konular hakkında bilgi edinmek isterseniz Google akademik tam sizin isteyeceğiniz türden bir uygulama. Kolay uygulanabilir olması ise kullanmamanız için hiçbir sebep bırakmıyor.

 

Google Akademik ile Nasıl Araştırma Yapılır?” için bir yorum

  • 31 Ekim 2018 tarihinde, saat 20:52
    Permalink

    makale bilgilerine ihtiyacim var

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir