Akademik Makaleler Nereden Bulunur?

Akademik makaleler özellikle yüksekokul öğrencilerinin ödev ve projelerini bu tür akademik makaleler ile yapmaktadırlar. Bu akademik makaleler Gerek kütüphanelerden gerek ise internetten ve bilirkişilerden yapılabilir. Ancak internetten pek de doğru akademik makaleler yazılmayabilir. İnternet ortamında yapacağınız doğru araştırmalar sonucu Google akademi sitesinden doğru ve yararlı bilgiler edinebilirsiniz. Google akademik sitesi yaklaşık olarak 2005 yılında açılmış bir akademik makale sitesidir.

Akademik Makaleler Bulabileceğiniz İnternet Siteleri

Akademik makaleleri bulabileceğiniz bir başka yer olarak Türkiye makaleler bibliyografyasıdır. Bu konuda yapacağınız araştırlamalar sonucu yaklaşık olarak 5 bin dergide 950 bine yakın bilimsel makale tek tık ile taranabilir bir hale gelmektedir. Günümüzde akademisyen olarak adlandırılan kişiler güncel veya herhangi bir olayı bilimsel açıdan inceleyen kişilerdir.

Akademik makaleyi bir başka site olan ScienceDirecttir bu makale sitesinde akademik makalelerin bazıları bu sitede ücretlidir. Bilimsel makalelerin bu tür sitelerde doğruluğu ve güvenilirliği sağlamdır. ScienceDirect moleküler biyoloji, tıp, veterinerlik, kimya gibi birçok konuda yazılan bilimsel makaleler bulunur. ScienceDirect akademik makalelerde yazar yazar adı kelime sayısına kadar arayabileceğiniz bilimsel makaleler vardır.

Bir başka akademik makale sitesi olan springerlink dünyanın en iyi bilimsel makale sitelerinden birisidir. İnternetten okunan bilimsel makaleler, dergiler ve referans kaynakları gibi işlemlerle dünyanın en sağlam akademik makale sitelerinden birisidir.

Akademik makale sitelerinden birisi olan web of science Thomas Reuters in oluşturduğu bir sitedir genel olarak sosyal, fen ve insani bilimler olarak bilimsel makale konularına ilgi gösterirler. Kaynak, kaynak adı, başlık olarak da arayabileceğiniz bir sitedir. Web of science da kişisel olarak bir profil açarak sınırsız bilimsel makale paylaşabilirsiniz.

Akademik makaleyi Scopus adı altında yazılan makalelerde bulabilirsiniz. Hızlı ve kolay ulaşımı sayesinde oldukça fayda sağlar. Scopus sitesindeki akademik makale konuları mühendislik, tıp, kimya, sağlık bilimleri gibi konularda yazılır.

Yukarıdaki paragraflardan birinde de paylaştığımız gibi sadece internet siteleri değil bilimsel makaleleri kütüphane, kitap ve bilirkişilerden de bulabilirsiniz hatta en güvenli ve en sağlam bilimsel makaleleri internet yerine doğru kullanırsanız bu tür yerlerden daha kolay ve güvenilir bir bilimsel makaleye ulaşabilirsiniz. Bilimsel makalelerin fiziksel ve dil bilgisel olarak çok fazla bilgi edinebilirsiniz. Bilimsel makaleleri okumak veya yazmak herhangi bir konu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir