Akademik Makale Nasıl Yazılır?

Akademik makale konusu yüksek  lisans öğrencilerince veya tıpta uzmanlık okuyan asistanların okuduğu bölümleri bitirmesi için önlerindeki aşamalardan bir tanesi makale yazıp tez sunmak. Makalenizin kabul görmesi için makalenizin konusu ve içeriğinin sağlam olması gerekmektedir. Yani akademik makale tanımına girecek olursak  bir konu hakkında ince ayrıntılarına kadar bilgiler verip ortaya bir hipotez sunup bu hipotezi kanıtlamaya  çalışan çalıntı olmayıp özgün şekilde olan yazılardır. Makale yazarken en dikkat edilecek hususlardan birisi ise özgün olması ve ödevi teslim alacak olan hocalarınızın istediği formatta yazılar yazmaktır.

Akademik Makalede Özgünlük

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özgünlük akademik makaleler için vazgeçilmez bir unsurdur. Akademik makaleleri kontrol eden hocaların kendilerine ait makalenin özgünlüğünü ölçen programları vardır. Akademik makale teslim alan hocalar bu makaleleri bu programlarda test ederek makalelerin özgünlük yüzdelerine bakarlar. Belli bir yüzdenin altında olan makaleler değerlendirmeye dahi alınmaz. Hatta bu tür akademik makaleleri kabul etmemekle kalmayıp gerekli disiplin makamlarına yönlendirip makale çalan insanların cezalanmasını dahi sağlayabilirler.

Akademik makalede dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir? 

Akademik makalede dikkat edilmesi gereken birkaç özellik vardır. Onaylanmış olan makaleler kendi dallarında uzman olmuş hocalar tarafından dil taraması yapılır. Öncelikle ön taslağın hazırlanmış olması lazım. Daha sonra ise makalenin birkaç bölümüne uygun olarak yazılması lazımdır. Makaleler 5 ana kısımdan oluşmaktadır. Bu makaleler başta rahat yazılacakmış gibi his vermektedir. Yalnız makale günü yaklaştıkça bir stres oluşmaktadır ve ellerin ayakların birbirine girmesine neden olmaktadır. Acele yazılan makaleler ise kimi zaman kötü ve özensiz olmaktadır.

  • Makaleler 5 ana kısımdan oluşmaktadır ilk bölüm özet bölümüdür. Bu bölümde asıl istenilen özellik ana konuya değinmeden kısa bir özet geçilmesidir.
  • İkinci kısım giriş kısmıdır. Bu kısımda bilimsel makaleye giriş yavaş yavaş başlamaktadır. Konuya girilmeye bu bölümde başlanır. Bilimsel makalenin en kısa bölümü giriş bölümüdür.
  • Bilimsel makalenin üçüncü bölümü ise gelişme bölümüdür dil taramaları genellikle bu bölümde görülür. Bu bölüm ise diğer bölümlere kıyasla en uzun bölümdür. Makalenin konusuna yönelik çıkarımlar bu bölümde görülür.
    Bilimsel makalenin 4. Kısımı sonuç kısmıdır. Diğer bölümlerin sonuçlandığı ve makalenin sonuca vardığı bölüm bu bölümdür.
  • Bilimsel makalenin 5. Ve son bölümü olan referans bölümü bilimsel makalenin yazılırken hangi kaynaklardan yararlanıldığı belirtilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir